Skip to content
Diş Beyazlatma

Sağlıklı ve beyaz dişler, insanlar arasında estetik açıdan oldukça büyük önem taşıyan bir unsurdur. Daha beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemleri, son yıllarda diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan tedavilerdir. 

Diş beyazlatma; dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir. işlerin görünümü, kişisel bakımına özen gösteren kişiler için önemlidir. Dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları psikolojik rahatsızlıklara dahi neden olabilir. Bitkisel yöntemler kullanılarak ev ortamında uygulanabilen doğal diş beyazlatma yöntemlerinin yanı sıra diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesi sayesinde pek çok renk, şekil ve konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Diş beyazlatma için temelde ofis tipi olarak adlandırılan klinikte uygulanan ve ev tipi olarak adlandırılan evde kendiniz uygulayabileceğiniz türde diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur.

“Ofis tipi diş beyazlatma” iki şekilde yapılabilir. Diş hekimi güçlü bir beyazlatma jelini tek başına veya lazerle birlikte kullanır. İkisiyle beraber diş hekimi dişinizi plaktan arındırmak için ,önce dişlerinizin yüzeyini temizler. Daha sonra genellikle peroksit bazlı bir diş beyazlatma jeli sürülür beyazlatma sürecine yardımcı olması için ışık yardımıyla kullanılır. Çoğu jel tek başına kullanılmasına rağmen bazılarının ek bir ışık kaynağı ihtiyaçları vardır. Lazer dişi tek başına beyazlatmaz. Sadece beyazlatma jelini aktif ederek gerekli kimyasal reaksiyonu başlatır(lazer dişin içine işlemez.). Bu işlem 30-45 dakika civarı sürer ve anında sonuç verir. Ancak istenilen beyazlık seviyesine ulaşılması için birden fazla seans da gerekebilir.

Evde yapılan diş beyazlatma işlemi içinse, diş beyazlatma jelinin gücüne bağlı olarak gece boyunca veya birkaç saat dişe temas etmesini sağlayan bir diş kalıbı gerekir. Hazır olarak eczane gibi yerlerde satılan kalıplar vardır. Bunlar yerine mümkünse sizin ağzınıza göre ölçü alınarak, buna göre yapılmış bir plağın uygulanması çok daha doğrudur. Bunları kullanmadan önce diş beyazlatma sonuçlarını etkileyecek çürük veya diğer şeyler için beyazlatma işlemi öncesi diş hekiminizin sizi muayene etmesi ve gerekliyse tedavilerinizi gerçekleştirmesi gerekir.

Dişleriniz beyazlatıcı jel kullanmaktan dolayı mı hassas? Yoksa normalde de aşırı hassasiyet mevcut mu? Eğer diş beyazlatma işlemi öncesi de diş hassasiyeti mevcutsa bu durumda diş hekiminiz hassasiyet giderici tedavi uygulamalı sonuç alındıktan sonra diş beyazlatmasına geçilmelidir, değilse diş beyazlatma işlemi sizin için uygun olmayabilir. En çok karıştırılan durumlardan biriyse ağızda mevcut olan ama fark edilmeyen bir diş çürüğünün yaptığı hassasiyettir. Bunu diş hekiminiz tespit edecektir.

Yapılan araştırmalar ve mikroskobik çalışmalar yüzde 10’luk ev beyazlatma solüsyonunun uzun dönemde kullanımında zarar olmadığını göstermişlerdir. Çok yeni olan ve güvenliği daha test edilmemiş yöntemler veya bu işlemin çok sık veya aşırı yoğun uygulanması ile bazı riskler doğmaktadır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesine göre hareket etmenizi öneririm. Tek diş renkleşmelerinde dişin içine uygulanan jelin kontrollü uygulanması ve zamanında çıkartılması çok önemlidir aksi takdirde kök rezorpsiyonu riski mevcuttur. Ayrıca ev tipi diş beyazlatmalarında jelin tüm gece ağızda kalması önerilmez, jelin yutulması iyi değildir. Bunun yerine uyanıkken bir kaç saat uygulanması daha güvenlidir.

Diş beyazlatma jelleri az çok geçici diş hassasiyetine sebep olabilir. Soğuk/sıcak içeceklere ve havaya bile karşı oluşan hassasiyet kişiye rahatsızlık verir. Bu normal ve beklenen bir yan etkidir. Bazı markalar beyazlatma sonrası hassasiyeti azalttığı iddia edilen maddeler içerirler. Diş hassasiyeti 24-48 saat içinde geçmezse beyazlatıcı kullanımını kesmeniz tavsiye edilir. Hassasiyet durumunda diş hekiminizin uygulayacağı flörür ve size önereceği diş macunu veya kremleri bu diş hassasiyetini azaltacaktır. Hassasiyeti azaltmak için içerisinde potasyum nitrat, arginin bulunduran diş macunları da işe yarar.

Genelde beyazlatma sonrasında renk önce parlaklığını kaybederek yavaşça kaybolur ve altı ayla iki yıl arasında sabit kalır. Her 4-6 ayda bir 1-2 seansla bakım sağlanması tavsiye edilir.

Ortodontik (tel) tedavinizin bitmesinin ardından diş beyazlatma yapılması daha uygundur. Köprü protezleriniz arka bölgede ise problem olmaz ama ön bölgede ise dişleriniz beyazlayıp porselenleriniz daha koyu kalacağı için bu problem yaratabilir, bu durumda da eğer zamanı geldiyse köprü veya kuronunuzu yeniletmek ve yeni beyazlamış renge göre yapılması daha uygun olacaktır.

Herkesin diş beyazlatmaya verdiği sonuç farklıdır… Bazı dişlerde beyazlatma bir kaç günde fark edilir olsa da bazı dişlerde fark edilmesi haftalar alabilir. Dişlerdeki sarılaşma miktarı grileşmeden ne kadar fazlaysa o kadar iyi sonuçlar alınır. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan renkleşmelerin çıkartılması daha zordur. Bazı dişlerde hangi ürünü kullanırsanız kullanın beyazlatma muhteşem bir sonuç vermeyebilir. Sonuçlar garanti edilemez. Diş hekiminiz bu konuda doğru bilgilendirmeyi yapacaktır sizin için.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı