Skip to content
Implant Uygulamaları

Diş implantı çeşitli sebeplerle kaybedilmiş dişlerin yerine, çene kemiğine vida şeklinde dental titanyum yapay diş köklerinin yerleştirilme işlemidir.

İmplant uygulaması, diş eksikliklerinin tedavisinde bilinen en iyi ve en modern tedavi yöntemidir. Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

İmplantlar çene kemiğine yerleştirilirken kemik ve dişeti dokusuna uygun ve çene kapanışına uyumlu olacak şekilde yerleştirilir. implant üstü protezlerin ise tıpkı gerçek diş gibi estetik ve fonksiyon sahibi olması sağlanır. Böylece eksik dişin yerine gelen implant ve porselen dişi hasta kendi dişinden hiçbir fark olmadan rahatlıkla kullanır. 

Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.
Titanyum materyalinin üzerine uygulanan yeni materyaller ile implantlar artık çene kemiğine daha çabuk yapışmakta ve bu sayede implant üzerine protez diş uygulamaları hemen yapılabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş implantı çeşitli sebeplerle kaybedilmiş dişlerin yerine, çene kemiğine vida şeklinde dental titanyum yapay diş köklerinin yerleştirilme işlemidir. İmplantlar çene kemiğine yerleştirilirken kemik ve dişeti dokusuna uygun ve çene kapanışına uyumlu olacak şekilde yerleştirilir. implant üstü protezlerin ise tıpkı gerçek diş gibi estetik ve fonksiyon sahibi olması sağlanır. Böylece eksik dişin yerine gelen implant ve porselen dişi hasta kendi dişinden hiçbir fark olmadan rahatlıkla kullanır.  Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Genel sağlık durumu iyi olan, kronik hastalıkları sebebiyle enfeksiyon ya da kanama riski taşımayan büyüme gelişimini tamamlamış her hastaya uygulanabilir. İmplant her türlü diş eksikliğinde uygulanabilmektedir. 

Köprü mü yoksa implant mı yaptırılması gerektiği hastalarımızın en fazla kararsız kaldığı konulardan biridir. Bu elbette öncelikle ağız yapısı ve dişin durumu ile ilgilidir. Bu nedenle öncelikle hekim tarafından gerekli muayene yapılmalı ve uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki implantın köprü uygulamasına oranla birçok avantajı vardır. İmplant geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar ve daha uzun ömürlüdür. Dişeti ve kemiği desteklediği için köprü protezlere oranla daha doğal ve estetik sonuçlar verir.

 

İmplant kemikle kaynadıktan sonra üzerine protez diş yapılır. Dişler her yemekten sonra fırçalanmalı, implant etrafında biriken yemek artıkları diş ipi ve dişlerin arasını fırçalamada kullanılan ara yüz fırçası ile temizlenmelidir. Aksi takdirde implant etrafında biriken yemek kalıntıları zararlı bakteri ve diğer mikroorganizmaların yerleşmesine neden olur. Bu mikroorganizmalar implant etrafında iltihaplanmaya yol açabilir. Yeterli bakım yapılmazsa implant üstü protezin diplerinde diş taşları oluşur. Bu taşlar dişeti çekilmelerine ve kemik erimelerine neden olur. Dolayısıyla implantın açığa çıkması ve enfeksiyon sonucu implant kayıplarına neden olur.

 

 

Dental implantların osseointegrasyon oranı ve kalitesi, yüzeyin pürüzlülüğü ve kompozisyonu ile ilişkilidir. Son zamanlarda titanyum ve titanyum alaşımlarının en iyi kemik irtibatı sağlayan materyaller olduğu kabul edilmektedir. Titanyum implantların biyolojik kabul edilebilirliğini daha da artırmak emeliyle implantlara çeşitli yüzey işlemleri uygulanmaktadır. Yüzey işlemlerinin uygulanmasında ki asıl emel yüzey topografisi ve yüzey enerjisini modifiye etmektir. Bu şekilde ıslanabilirlik, hücre proliferasyonu, hücre büyümesi, kemik apozisyonu artmakta ve dolayısıyla osseointegrasyon süreci hızlanmaktadır. Yüzeyi modifiye etmek emeliyle plazma sprey kaplama, gritkumlama, asitle pürüzlendirme, kumlanmış ve asitlenmiş yüzeyler, anodizasyonla pürüzlendirme, lazerle pürüzlendirme, biyomimetik kalsiyum fosfatla kaplama gibi bir hayli teknik uygulanmıştır. Bu yüzey işlemleri uygulanmış implantların çoğu ticari olarak piyasada mevcuttur ve muayenehane etkinliği ispat etmiştir. Bununla beraber her tekniğin kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. Doğru bir yüzey işlemi ile şekillendirilen implantların osseointegrasyon kalitesi daha iyi olacaktır.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı