Skip to content
Jinekomasti

Erkeklerde meme dokusunun kontrolsüz şekilde büyümesine jinekomasti, bu problemi ortadan kaldıran estetik müdahalelere ise, jinekomasti operasyonu adını veriyoruz.

Kadınlara özgü ve erkek anatomisine uymayan bu yağlanma, erkeklerin ikili ilişkilerde sorun yaşamasına ve sosyal yaşantısı içinde özgüven kaybına neden oluyor. Şişman ya da zayıf pek çok erkekte görülebilen bu sorun sebebiyle kliniklerimize gelen hastalarımız, denize giremediklerinden, çıplak kalmaya çekindiklerinden ve hatta istedikleri gibi giyinemediklerinden bahsediyorlar. 

Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti sorunu çağımızın estetik problemleri arasında yer alıyor. Meme dokusunun bu denli büyümesinin altında en fazla sağlıksız beslenme, gıda endüstrisinin kontrolsüz şekilde katkı madde kullanımı ve buna bağlı olarak hormonal değişimlerin yaşanması yatıyor. Ayrıca buna ek olarak hareketsiz yaşam tarzlarının da meme büyümesini tetikleyici etki olduğu düşünülüyor. Erkeklerde meme büyümesine yol açan diğer etkenler ise, sağlık sorunları sebebiyle mecburen kullanılan ilaçlardır. Alkol ve uyuşturucu kullanımının, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.

Eğer meme dokusunda bu tarz bir büyüme gerçekleşmişse, egzersiz ve diyet uygulamaları fayda etmeyecektir. Bölgeye depolanan yağ, çoğu zaman inatçı ve sabit yapıdadır. Fakat bu durumdan korunmak için hormonal dengeyi sağlamak adına, sağlıklı beslenme ve egzersiz takvimine dikkat etmek gerekir. Duygusal ve psikolojik açıdan erkekleri son derece etkileyen bu sorundan kurtulmak için jinekomasti operasyonlarını düşünebilirsiniz. Kesisiz jinekomasti operasyonları büyümüş meme dokusu için en konforlu işlemlerdir.

Jinekomasti operasyonu öncesinde doktorunuz fiziki muayene yaparak, mevcut meme dokusunun incelemesini yapar. Memede gelişen dokunun büyüklüğü ve dokusu dikkatli bir şekilde incelenir. Herhangi bir meme başı akıntısı veya başka bulguların olup olmadığı değerlendirilir. Hastanın gerçekten jinekomasti ve pseudogynecomastia sorunu olup olmadığına bakılır ve varsa arasında ayrım yapılır. Bazen doku değerlendirilmesi için test istenebilir. Büyüklüğü ve var olan yağın nodüller bir yapıda olup olmadığına bakılır. Aynı zamanda kronik karaciğer hastalığı, tiroid hastalığı ya da böbrek hastalığının herhangi birisinin varlığı araştırılır. 

Kesisiz, minimal şişlik ve morlukla tedavi ettiğimiz jinekomasti operasyonları yapmaktayız. Meme büyümesinin nedeni öncelikli olarak araştırıldıktan sonra jinekomasti ile benzer belirtilere neden olan diğer koşullar irdelenir. Söz gelimi bazı erkek ve erkek çocuklarında jinekomastiye benzer göğüs kitlesi vardır ve jinekomasti ile aynı değildir.

Ergenliğe bağlı gelişen bu tip meme büyümesi 1 ila 3 sene içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Meme kanseri erkeklerde nadir olmakla birlikte, oluşabilecek bir durumdur ve genellikle tek memede seyreder. Ayrıca meme apsesi (mastitis) denilen ve meme dokusunda oluşan bir enfeksiyonun olup olmadığına muayene sırasında bakılır. Bunların dışında kalan jinekomasti operasyonuna uygun olan adaylardır. Kesisiz jinekomasti operasyonuna karar verildiğinde ise, son derece pratik ve konforlu bir uygulama yapılır.

Genel olarak, 18 yaşına kadar beklemenizi öneririz. Ergenlikle birlikte oluşan hormonel dalgalanmalar, birkaç sene içerisinde kendiliğinden düzene girer ve memedeki büyüme de aynı şekilde geçebilir. 

Sosyal yaşantınıza dönmeniz operasyondan sonra 1 gün sonra olabilir. 

Kesisiz jinekomastide göğüs bölgenize kesi yapılmadan, ince mikro kanüllerle yağ çekimi yapıldığı için noktasal boyutlarda bir iz oluşabilir. 

Genellikle minimal ağrı veya hiç ağrı hissetmezsiniz.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı