Skip to content
Katarakt

Katarakt, gözün içerisinde bulunan ve net görmeyi sağlayan doğal merceğin geçen yılların da etkisiyle saydamlığını kaybetmesi ile oluşur. Matlaşan doğal mercek sebebiyle hastalar, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görürler.

En önemli belirtileri arasında çift görme, görme seviyesinde azalma, gece görüşünde bozulma, ışığa hassasiyet, gözlük numaralarının sık değişmesi ve renklerde soluklaşma bulunan katarakt, genellikle ilerleyen yaşlarda oluşur. Ancak yeni doğan bebekler, şeker hastaları, gözde fiziksel darbeye maruz kalan veya uzun süre kortizonlu ilaç kullanan hastalarda da görülebilir.

Katarakt, ilaç veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Katarakt, göz bebeğinin hemen arkasında bulunan ve görmemizi sağlayan doğal göz merceğinin zamanla saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir ifadeyle görmemizin sanki buğulu bir camdan bakılıyormuş gibi bozulmasıdır.

Katarakt, dünyada olduğu gibi ülkemizde de 50 yaşın üstünde önlenebilir körlüğün en önemli ve en sık rastlanan sebebidir.

Kataraktın en sık sebebi yaşın ilerlemesidir.

 • Şeker hastalığı
 • Göze alınan fiziksel travmalar
 • Göz tansiyonu ve üveit gibi göz hastalıkları
 • Uzun süreli kortizon tedavisi almak
 • Radyasyona maruz kalmak gibi sebepler de katarakt oluşmasına sebep olabilir.

Bebeklik ve çocukluk çağında da katarakt görülebilir. Doğumsal kataraktlarda en önemli etken annenin hamilelikte geçirdiği kızamıkçık gibi enfeksiyonlardır.

 • Görmede ilerleyici azalma
 • Işığa karşı hassasiyet (göz kamaşması)
 • Okuma zorluğu
 • Çift görme
 • Renklerde soluklaşma veya sararma
 • Gece görüşünde bozulma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi

Katarakt, gözlük veya ilaç kullanılarak tedavi edilebilecek bir hastalık değildir ve kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur. Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt dışında görmeyi azaltan bir durum yoksa, katarakt ameliyatı yapılan göz eski görme kabiliyetine tekrar kavuşmaktadır.

Günümüzde katarakt ameliyatları modern tekniklerin gelişimi ile iğnesiz, narkozsuz ve ağrısız olarak yapılmaktadır.

Katarakt tedavisi, mikrocerrahi gerektiren çok önemli bir ameliyattır. Hastanemizde katarakt ameliyatları FAKO yöntemiyle (halk arasında lazer olarak biliniyor) ve dikişsiz olarak yapılmaktadır. Bu yöntemde göz içine 2.2 ila 2.8 mm’ lik kesi yapılarak girilir. Saydamlığını kaybetmiş göz merceği, ultrasonik ses dalgaları yayan özel bir cihazla göz içerisinde parçalanarak temizlenir. Yapay ve katlanabilir özellikte mercek göz içine yerleştirilir. Kesi yeri küçük olduğu için dikiş atmaya gerek duyulmaz.

Enfeksiyon ihtimali sebebiyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmamaktadır. Eğer diğer gözde ameliyat olacaksa bunun için en az 2 gün beklenmektedir.

Ameliyat sırasında göze takılan tek odaklı (monofokal) mercek sayesinde uzak görme net şekilde ayarlanır, hastaların büyük bir çoğunluğu uzak için gözlük ihtiyacı duymazlar.  Ancak yakını görmek için gözlük kullanmak gerekir. Eğer hasta tarafından tercih edilirse ameliyat sırasında göze çok odaklı (multifokal) mercek takılabilir ve hastanın yakını görmek için gözlük kullanması gerekmez.

 

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı