Skip to content
Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak, doğumdan veya genetik sebeplerden dolayı, meydana gelen estetik bir sorundur. 6 yaş civarında kulaklar gelişimlerinin büyük kısmını tamamladığı için, bu yaştan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Çocuklar arasında kepçe kulak, alay konusu olduğu için, çocukta psikolojik olarak rahatsızlık yaratabilir.

Cerrahi olarak deformitelerin ve kusurların düzeltildiği otoplasyde, ameliyatsız çözümlerde bulunmaktadır. Otoplastik olarak düzenleme yapan cerrah, doğal oranlarda bir dış kulak oluşturarak veya var olanı normal boyutlara veya açıya getirerek düzeltir. Kulağın genellikle yeniden şekillendirilmesi, hareketli hale getirilmesi ve kontur düzenlenmesi kıkırdaklı kulak kepçesini desteklemek yoluyla yapılır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak probleminin görüldüğü çoğu kişide bu durum genetiktir. Anne ve baba tarafından gelen genlerin çocuktaki kulak kıkırdağının gelişimini engellemesi ya da bozması neticesinde ortaya çıkar. Ancak bununla birlikte trafik kazası ve travma gibi kimi durumlar neticesinde de kişide sonradan oluşma kepçe kulak problemi görülebilmektedir.

Dış kulak yani kulak kepçesinin şekilli bir yapısı vardır. Hassas ve karmaşık bir çerçeve içinde oluşan bu doku, cerrahi için zorlu bir anatomiye sahiptir. Kıkırdak doku ince, sıkı, yapışmış, tüysüz bir yapı ile deriye bağlıdır. Küçük bir alan olmasına rağmen, dış kulak yüzey anatomisi pinna (kulak kepçesi) ve dış kulak yondan (işitsel kanal) oluşan karmaşık bir yapıdadır. Kulak kepçesinin dış çerçevesi ön sarmalında oluşan ve yatay olarak işitme kanalı üzerinde uzanan bir inciği altına alır. Sarmal kauda heliksinden yani sarmal kuyruk içine aşağıya doğru birleştirir ve lobüle yani kulak memesine bağlanır. İşte bu alandaki açı sorunu ise, kepçe kulak ameliyatlarının
yapılmasına neden olan sorunu yani kepçe kulak deformitesini oluşturur. Otoplasti dalının içinde yer alan kepçe kulak ameliyatları, bu sorunun düzeltilmesine odaklanır. 

Kepçe kulak yapısı bant ile kalıcı olarak düzeltmemektedir. Nitekim bu bantlar kepçe kulak kıkırdağının yapısını kalıcı olarak değiştiremez. Ancak yeni doğan ve 3 ayını henüz doldurmayan bir bebek söz konusu ise doktor gözetiminde ve tavsiyeleri doğrultusunda kullanılan bandaj ve kalıplar bebeklerdeki kepçe kulak yapısını düzeltebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı 6 yaşını doldurmuş olan bireylerde yapılabilmektedir. Çocuğunuz kepçe kulak yapısına sahipse erken yaşta kepçe kulak estetiği olması çocuğunuzun psikolojisi açısından faydalı olabilir. Nitekim küçük yaştaki çocuklar bu gibi durumları alay konusu yapabilmektedirler. Bu durum ile karşı karşıya kalan çocukların ise psikolojileri olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatının süresi kişinin kulak yapısına ve ulaşmak istediği kulak görüntüsüne de bağlı olarak ortalama 1-1,5 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan kısa bir süre sonra hasta günlük yaşamındaki temposuna kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Ameliyat sırasında uygulanan anestezi sayesinde kepçe kulak ameliyatından sonraki 10-12 saat boyunca ağrı hissedilmez. Ancak daha sonrasında ameliyatın ilk günü hasta ağrı kesici kullanmalıdır. Aksi takdirde ağrı hissedilebilir. Bununla birlikte olası ağrıların önüne geçebilmek adına hasta doktorun tavsiyelerine uymalıdır. Bu tavsiyeler arasında kulak üzerine yatmama gibi öneriler yer almaktadır.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı