Skip to content
Meme Estetiği

 

Meme estetiği; kişinin çeşitli nedenlerden dolayı göğüslerindeki anormalliği düzelttirmek ya da estetik açısından istediği görüntüyü elde etmek amacıyla yaptırdığı, cerrahi ve estetik operasyonlardan biridir.

Çeşitli farklı uygulamalarla yapılan meme estetiği, kişinin göğüslerin de estetiksel anlamda iyi bir görsellik elde etmesine yarayan ve kadınlar tarafından en sık tercih edilen estetikler arasında yer almaktadır. Nadiren de olsa erkeklerde, meme estetiği yaptırabilmektedir.

Meme büyütme operasyonları, göğüslere hacim artırmaya veya asimetri sorununu çözümlemeye fayda sağlayan cerrahi girişimlerdir.

Bu estetiğin yapılması için, sadece göğüslerde anormal bir durumun meydana gelmesi gerekmeyip, kişinin göğüslerini daha güzel bir görünüme kavuşturmak için de tercih ettiği yöntemlerden biridir. Özellikle çocuk emzirme ve doğum gibi nedenlerle göğüslerin sarkması durumunda tercih edilen göğüs estetiği, göğüslerin boyunu küçültmek ya da büyütmek için de kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir.

Bu estetiğin yapılmasının bir diğer nedeni de, göğüs kısmında oluşan doku kayıplarını ortadan kaldırmaktır. Ancak her ne sebeple olursa olsun bu operasyon yapılması, nihayetinde görsel açıdan daha iyi bir görüntü elde etmeye dayalıdır.

En Fazla Uygulanan Meme Estetiği Yöntemleri

Göğüs estetiği üç temel yöntem ile yapılmaktadır. Aynı zamanda bu yöntemler göğüs estetiğinin amaçları arasında yer almaktadır. Yapılan estetik operasyonlar hastanın isteğine göre, şu gruplara ayrılır.

 Meme Büyütme 

göğüs kasının ya da meme bezinin alt kısmına, implant olarak da tanımlanan protez göğüsün yerleştirilmesiyle yapılan meme estetiği yöntemidir. Adından da anlaşılacağı gibi memenin daha büyük hale getirilmesi amaçlanır. 

Hastadan alınacak yağ dokusunun göğse enjekte edilmesi ile de yapılabilen bu operasyon, uzun süre kalıcı olmayıp en ideal yöntem olarak protez göğüs uygulamasının yapılması gerekir.

 

Meme Küçültme 

Genellikle göğüs ölçülerinin vücuda göre oldukça orantısız bir şekilde büyük olduğu durumlarda, meme küçültme operasyonu yapılır. Bu estetiğinin amacı yine adından anlaşıldığı gibi, göğsün küçültülmesidir. 

Genel anestezi altında yukarıda bahsedildiği gibi hastanın göğüs dokusunun bir kısmı alınarak, meme küçültme ameliyatı tamamlanır.

 

Meme Dikleştirme

Bu göğüs estetiği türünde ise, hastanın sarkan göğsünün dikleştirmesi temel amaçtır. Hastanın talebi doğrultusunda genel sağlık durumunun iyi olması halinde, göğüs dikleştirme operasyonları göğüs altına konulacak protezler ile gerçekleşir. Yağ dokusunun yine göğüs altına yerleştirilmesi de, operasyonda kullanılan bir yöntemdir.

Meme estetiğinin yapılması için genellikle 18 yaş sınırı bulunsa da, hastanın göğüs oluşumunun tam olarak tamamlanmış olması ve sağlıklı olması da gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik operasyonun yapılması, farklı şekillerde amacına uygun bir şekilde olmaktadır.

  • Mamoplasti uygulanması gereken hastalarda, hastanın detaylı bir sağlık taramasından geçirilmesi gerekir.
  • Bundan sonra hastanın isteği doğrultusunda, yapılacak olan operasyona uygun olup olmadığına karar verilir.
  • Hastanın operasyon için genel sağlık durumunun uygun olması halinde, genel anestezi uygulanır.
  • Yapılacak meme estetiğine uygun bir şekilde kesi açılarak estetik operasyonu, daha önceden belirlenmiş yöntemlerle tamamlanır.
  • Daha sonrasında göğüs bölgesinde estetik için kesilen yer, tıbbi dikiş yöntemi ile kapatıldıktan sonra üzeri bandajlanır.

Dikiş atılan yerlerin normal bir şekilde görülmesi mümkün olmayıp, yaranın tamamen iyileşmesi halinde dikiş izlerinin görülmesi oldukça zordur. Operasyondan sonra hasta birkaç saat gözetim altında tutularak, herhangi bir reaksiyonun ortaya çıkıp çıkmadığını bakılır. Herhangi bir olumsuz durum görülmemesi halinde, doktorun izniyle hasta taburcu edilir.

Kişinin vücut ölçülerine göre normal standartlarda yapılmış bir meme protezi dışarıdan bakıldığında anlaşılmamaktadır. Sadece normal sınırları zorlayan uygulamalarda dışarıdan bakıldığında belli olur. Üstelik günümüzde imkanların gelişmesi ile birlikte protezlerde de iyileştirilme meydana gelmiştir. Günümüzde uygulanan protez silikonlar dışarıdan bakıldığında da dokunulduğunda da anlaşılmamaktadır.

Silikon protezler meme dokusunun altına yerleştirilmektedir. Protezlerin süt kanalları ile herhangi bir teması söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle süt kanallarına herhangi bir zararı yoktur. Meme büyütme ameliyatları sonrasında emzirmeye mani hiçbir durum yoktur.

Meme küçültme ameliyatında ise; meme dokusunun bir miktarı çıkartılacağı için her ne kadar dikkat edilse de süt kanallarının zarar görme ihtimali vardır. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarından sonra kişinin emzirebileceğine dair bir güvence verilemez.

Günümüzde plastik cerrahların çok büyük kısmı yuvarlak protez tercih etmektedir. Hastanın vücut şekline göre damla protez (anatomik) şekli tercih edilebilmektedir. Ancak hangi şeklin daha iyi olacağının kişiden kişiye ve göğüs tipine bağlı olarak değişebileceği de unutulmamalıdır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iz tamamen yok olmaz ancak; izler göğüs altında kaldığı için gizlenecektir. Üstelik bu izler giderek pembe ve silik bir hal almakta ve fark edilmemektedirler.

Meme protezinin ömrü ortalama 10 – 15 yıl kadar sürmektedir. Şuan kullanmaya devam ettiğimiz son nesil protezler için ise belirli bir ömür vermek uygulamaları halen sürdüğü için zordur. Ancak bir önceki jenerasyondan daha uzun olacaktır.

Meme estetiği tıbbi bir gereklilik olmadığı takdirde 18 yaş ve üzerindeki bireylere yapılmaktadır. Göğüslerin gelişimini henüz tamamlamadığı dönemde meme estetiği yapılması tavsiye edilmemektedir. Ancak sağlık problemlerine yol açması halinde bazen meme küçültme ameliyatı 18 yaş altında da yapılabilmektedir.

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında göğüsler yeniden hacim kazanır ve dolgunlaşır ancak; meme dikleştirme ameliyatı göğüslerin yeniden sarmasını önleyemez. Yaşın ilerlemesi veya tekrar doğum yapma gibi nedenlerle göğüsler uzun vadede yeniden sarkabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı süt kesildikten en az 6 ay kadar sonra yapılmalıdır.

Teknik olarak hayır, yapılan araştırmalarda meme protezinin kansere yol açma olasılığı trafikte kaza yapma olasılığından çok çok daha düşüktür. Gelişse bile tedavisi diğer türlere göre daha kolaydır. Tespiti için protezin çevresinden sıvı alınarak incelenmesi yeterlidir.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı