Skip to content
Mide Balonu

Son yıllarda obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatsız teknikler oldukça etkili sonuçlar doğuruyor. Bu yöntemlerden biri olan mide balonu tekniği de obezite sorunu olanların imdadına yetişiyor.

Teknik endoskopik olarak uygulanmaktadır. Yani herhangi bir ameliyat söz konusu değildir. İşlem süresi ortalama 15 dakikadır. İntra Gastrik Balon uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Genellikle uyanık olarak uygulanan balon, anestezi altında çıkarılmalıdır. İşlem sonrasında hastalar eve gidebilmektedir.

Mide balonu tekniğini özellikle ameliyat riski bulunan hastaların riskini düşürmek için iyi bir alternatif yöntemdir. Diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulanabilmektedir.

Balon tedavisi kalıcı değildir. Takıldıktan 6 ay – 1 yıl sonra çıkarılması gerekir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoskopi işleminin  toplam süresi (balonun yerleştirilmesi, şişirilmesi veya çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 10-15 dakikadır.

Balon uygulaması sedasyon (uyku hali) altında yapılmaktadır. Hasta işlemden sonra hemen uyandırılır ve odaya çıkartılır. Hasta, odasında 1-2 saat dinlendikten sonra arzu ettiği zamanda hastaneden taburcu olabilir.

Mide balonu, verilmesi gereken kilo miktarına göre tercih edilen, balonun türüne bağlı olarak mide de 6 ve 12 ay kalabilen balonlar olarak ikiye ayrılır. 6 ve 12 aylık balonlar birbinden farklıdır. 12 aylık balonlar midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyodlarla şişirilebilirken; 6 aylık balon şişirme işlemi için uygun değildir.

Çıkarılması gereken süreden daha uzun süre kalması balonun patlama riskini artırır. Süresi dolan  balonun zamanında çıkarılması önerilir. Yeterli kilo veremeyen hastalar için balon işleminin tekrarlanması düşünülebilir.

Endoskopi yardımı ile mideye yerleştirilen balon, türüne göre çıkarma işlemi uygulanır.  Genel prensip olarak balon, uygun çıkarma kitleri yardımı ile söndürülür, içi boşaltılır.  Balon söndürüldükten sonra tutulur ve yemek borusundan ağza doğru çıkarılır. İşlem ortalama 15 dakika sürer.

Mide balonun takılması günlük işlerinizi yapmanızı olumsuz etkilemez.  Bir gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz.  Uygun diyet ile birlikte düzenli bir egzersiz programına başlamanız önerilmektedir. Tüm egzersizleri güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ancak sıvı ve elektrolit bozukluklarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamamanız için balon takıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ağır egzersizden kaçınmanız önerilir.

İşlem sonrası yapılacak olan takip programı, balonun başarısı ve yeni bir yaşam tarzının kazanılması için çok  önemlidir. Balon taktırdıktan sonra doktorunuz ve diyetisyeninizle ayda bir kez kilo kontrolü, vücut analizi ve şikayetleriniz için görüşmelisiniz. Bu süre içerisinde ilerlemeniz değerlendirilecek ve uzun vadede başarılı olabilmeniz için sağlıklı beslenme ve egzersiz hakkında temel bilgiler edineceksiniz.

Sadece mide balonu mideyi genişletmez. Ancak doyduktan sonra hala yemek için zorlama, katı-sıvı ayrımına ve gazlı içecek tüketimine dikkat etmemek bir miktar midenizi genişletebilir.

Kilo alma durumu balon çıkarıldıktan sonra yapacağınız düzensiz, yüksek kalorili beslenme ve hareketsiz yaşam durumlarında görülebilmektedir. Mide balonu takılı iken kazanılan beslenme ve egzersiz alışkanlığı; balon çıkartıldıktan sonra da yaşam tarzı haline dönüştürülürse kilo vermedeki başarı devam etmektedir. Hastaların çoğu kötü yeme alışkanlıklarına dönmedikleri sürece 5 yıla kadar verdikleri kiloyu koruyabilir veya kilo vermeyi sürdürebilirler.

Mide balonu uygulaması sonrası seyahate engel bir durum yoktur.

Balon takıldıktan sonra ilk günler yüzüstü yatmak rahatsızlık verebilir. Ancak zaman geçtikten sonra rahatsızlık hissetmiyorsanız yüzüstü yatılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

 

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı