Skip to content
Mide Botox

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı oluşur; böylece kilo kaybı sağlanmış olur.

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir obezite cerrahisi değildir. Ancak uygulanabilecek hastalar için belli kriterler söz konusudur.

Diyet ve sporla gerektiği gibi kilo veremeyenler için uygun bir yöntemdir.

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve obezite cerrahisi ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksu faydalı olmayacağından bu hastalarda önerilmez.

Midesinde ülser veya gastrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir

 

Mide botoksu uygulanacak hastaların vücut kitle indeksi 40’ın altında olmalıdır. Yani vücut kitle indeksi 27-35 arası olan 10-20 kilo fazlalığı olan diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen bireylerde uygulanır. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet ama bu uygulamada amaçlanan midenin gerekli noktalarına botoks maddesi enjekte edilerek midenin daha geç boşaltılmasını sağlamaktır. Bu sayede kişi çok daha uzun süre tokluk hisseder ve iştah kontrolü sağlanarak  zayıflaması kolaylaşmaktadır.

Mide botoksu sonrası hastalar 2 saat kadar dinlendirilir ve günlük hayatlarına devam ederler. Uzun iyileşme süreci vb. durumlarla karşılaşmadıklarından sosyal hayatlarına çok rahat devam edebilirler.

Botoksun etki süresi ortalama 4 ile 6 ay arasındadır.

Mide botoksunun etkisi işlemden 72 saat sonra göstermeye başlar.

Mide botoksunun etkisi geçtiğinde tekrarlanabilir. Hatta ikinci defa uygulanan botoks işleminin etkisi, ilk uygulama ile kıyaslandığında daha etkili olduğu görülmüştür.

Mide botoksu uygulaması endoskopi ünitesinde sedasyon altında yapılmaktadır. Botoks uygulaması yapıldıktan sonra sedasyonun etkisinin geçmesi için servise çıkarılırsınız. İşlemden sonra en az 2 saat gözlem altında tutulursunuz. 2 saati tamamladıktan sonra doktor ve diyetisyen kontrollü yapılıp, taburcu diyetiniz anlatıldıktan sonra kendinizi iyi hissettiğinizde hastaneden çıkış yapabilirsiniz.

Mide botoksu işleminden 2 saat sonra hastalar taburcu olabilmektedirler. Aynı hastalar normal hayatlarına dönebilirler. İşlemin ertesi günü işe gidilmesine engel olacak herhangi bir durum yoktur. İşlem sedasyon altında yapıldığı için işlem günü araç kullanımı önerilmez.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

 

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı