Skip to content
Sperm Donasyonu

Sperm donasyonu doğumsal ya da sonradan ortaya çıkmış herhangi bir nedene bağlı olarak sperm üretiminin olmadığı ve bu nedenle gebe kalamayan çiftlerde bir başkasından (sperm bankasından) sperm alınması işlemidir. Sperm donasyonu, daha çok azospermik biyopsilerinde (semende hiç sperm olmama durumu) sperm elde edilemeyen çiftler tarafından tercih edilen bir yöntem olmakla beraber, bekâr kadınlar ve lezbiyen çiftler tarafından da tercih edilebilir.

Sperm donasyonu uygulamasında anne adayının yumurtalıkları donasyona hazırlanır. Eğer aşılama (IUI- intra Uterin İnseminasyon) planlanıyorsa, yumurtanın doğal gelişmesi takip edilir ya da düşük dozda ilaçla bir veya iki yumurta gelişimi sağlanarak uygun zamanda çatlatma iğnesi uygulanır. Çatlatma iğnesinden yaklaşık 34-36 saat sonra donörden alınan sperm örneği özel ortamda hazırlanarak bir kanül vasıtasıyla anne adayının rahmine enjekte edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Zamanında ameliyat edilmediği için sperm üretimi tamamen hasara uğramış olan inmemiş testis hastaları
Kemoterapi veya radyoterapiden dolayı sperm üretimi zarar görmüş hastalar
Geçirilmiş ateşli hastalığa/kabakulağa bağlı olarak testisleri hasar görmüş hastalar
Travma ya da diğer nedenlerle testisi olmayan hastalar veya genetik hastalık nedeniyle sperm üretemeyen hastalar
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olup bu durumun kötü sperm kalitesinden kaynaklandığı tespit edilen hastalar
Akraba evliliğinden ötürü doğacak olan çocukları risk altında olan hastalar
Bekar kadınlar veya lezbiyen çiftlere

Tedaviye başlamadan önce yapılması gereken tetkik ve tahliller hakkında size detaylı bilgi verilir. Ön görüşme için telefon ve e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tetkik ve tahliller, doktorlarımız tarafından değerlendirildikten sonra size özel bir tedavi programı planlanır. Tedavi süreci ve ilaç dozları, ultrason sonuçlarına göre doktorlarımız tarafından belirlenir.

Donasyon tedavisinde yaklaşık 2 hafta (13 veya 15 gün) ilaç kullanımı gerekmektedir. Anne adayının adetinin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaçlarla tedaviye başlanır. Tedaviye başlandıktan 12 veya 14 gün sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce anne adayımıza yumurta çatlatma iğnesi ugulanır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında babanın fiziksel özellikleri ve ailenin kan grubuna göre donörden alınan sperm ile döllenir.

Yumurta toplama işleminden 4- 5 gün sonra, döllenen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir.
Sperm donasyonu yaptıranlar transfer işleminden 12 gün sonra kandan gebelik testi ile sonuç öğrenilir.

Mevcut yasal mevzuatı gereğince, sperm donasyonu için sadece yurtdışında faaliyet gösteren lisanslı sperm bankalarından temin edilen sperm örnekleri kullanılır.  Tüp Bebek Hastanesi, sperm bankalarının seçiminde de yılların verdiği deneyimin getirdiği katı kurallar doğrultusunda, kalite sertifikaları olan bankaları tercih etmektedir. Tüm sperm bağışçıları detaylı olarak incelenir ve psikologlar tarafından uygunluk açısından değerlendirilir. Sperm donasyonu işleminde bağışçı ve alıcının bilgileri %100 gizli tutulmaktadır.

Bağışçılara sperm yoluyla çocuğa geçme ihtimali olan bulaşıcı hastalıklar ve çocukta ciddi sağlık problemi yaratabilecek genetik hastalıklar yönünden tarama yapılır. Sarılık testleri (Hepatit B, Hepatit C), HIV testi (AIDS), Sifiliz, Sitomegalovirus, Klamidya gibi bulaşıcı hastalıklar ve Kistik Fibrosis, Talassemia (Akdeniz Anemisi) gibi genetik yolla geçişli hastalıklar, ayrıca karyotip (kromozom) analizini içeren oldukça geniş bir tarama programı uygulanır.

Donasyon sürecinde donör eşleştirilmesi çok ciddi bir iştir. Tüp Bebek Hastanesi olarak yıllardır bu alanda uzmanlaşmış, profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Çok geniş bir donör havuzuna sahibiz ve donörlerimizin detaylı bilgileri özel bir veri tabanında tutuyoruz. Bilgilerinizi bu özel yazılıma girerek, size en uygun donörlere ulaşabiliyoruz ve tercihlerinize göre, size en çok benzeyen donörleri seçebiliyoruz.

Donör seçiminde kan grubu uyumu önemli. Donörün fiziksel özelliklerini (boy, kilo, göz rengi, cilt rengi, yüz tipi), eğitim durumunu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.), ruhsal özelliklerini (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif), ve hobileri bile istekler doğrultusunda belirleyebiliyoruz.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı