Skip to content
Ortodontik Tedavi

Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.

Alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozukluklar hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik çağında ve alt-üst çene yapısının geride olması durumu mevcut ise ortodontik tekniklerle tedavisi mümkündür. Eğer hasta yetişkin ise, iskeletsek bozukların tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, örneğin; ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağız solunumu yapan bir kişide çenin üst kısmı dar kalacağı için V formunda olacaktır.

Uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanmış olma, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturulmuş durumlar ortodontik bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu alışkanlıklar mümkün olduğunca erken tedavi edilmiş olmalıdır.

Bu alışkanlıkların erken yaşta önlenecek olması, iskeletsel gelişimin tamamlanması açısından önem arz etmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ortodontik problemler; kalıtımsal nedenlerden ötürü olabileceği gibi çürükleri, erken diş çekimleri, kötü alışkanlıklar (parmak emme vb.) gibi sorunlardan da kaynaklanmaktadır.

Gömük dişleriniz varsa, dişlerinizde çapraşıklık ve kapanış sorunları görülüyorsa, ağızdan solunum yapıyorsanız, çocuklarınızda parmak emme ve tırnak yeme alışkanlıkları varsa, çiğnemede zorlanıyorsanız, alt ve üst Dişler kapatıldığında üst-alt yönde açıklık varsa, üst çene alttan daha darsa, dişler arasında boşluklar görülüyorsa, alt ya da üst çene diğerinden çok fazla önde ya da arkadaysa ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmek gerekmektedir.dişleriniz hiç temas etmiyorsa ortodonti uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Düzenli diş hekimi kontrolleriyle de ortodonti tedavisine ihtiyacınız olup olmadığı belirlenir.

Diş teli tedavisi sırasında diş yüzeylerine tel veya özel lastiklerle kuvvet uygulanır. Dişler, kuvvetin uygulandığı yönde hareket ederler. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusu yıkımı olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına yerleşirler.

Tedavi gerektiren ortodontik sorunlara müdahale edilmezse dişlerdeki çapraşıklık ve iskeletsel bozuklular, çiğneme sorunları, çene kitlenmeleri ve eklem ağrıları, diş çürükleri, dişeti hastalıkları ileri boyutlarda olabilir. Diş kayıpları ve çene kitlenmeleri gibi ciddi problemlerle karşılaşılabilir.

Diş telleri takılırken acı hissedeceğiniz herhangi bir durum söz konusu değildir. Acısız bir işlem olan braket yerleştirilmesi ve ışınla sertleştirme, 1 – 2 saat içerisinde sorunsuzca halledilir.

Diş tellerinin dişleri çürütme gibi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak tellerin ve braketlerin takıldığı bölgelerde besin birikimi arttığı için ağız bakımının daha özenli şekilde yapılması gerekir. Dişler olması gerektiği gibi fırçalanmadığında çürük oluşması için müsait ortam yaratılmış olur.

Ortodonti tedavisi için ideal yaş, çocukların büyüme ve gelişiminin devam ettiği yaşlardır. Her yaşta uygulanabilen ortodontide 11 – 14 yaş arası tedaviler daha hızlı sonuç vermektedir. İskeletsel ve fonksiyonel bozuklukların tedavisi daha kolaydır.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı