Skip to content
Revizyonel Obezite

Obezite ameliyatları başta Amerika’da olmak üzere tüm dünyada son yarım yüzyılda artan sıklıkla uygulanmaktadır. Obezite ameliyatlarına olan talep, bu ameliyatlardan sonra revizyon yani düzeltme ameliyatlarında artışlara neden olmuştur.

Obezite cerrahisinin başlangıç yıllarında revizyon gereksinimi %90 civarında iken, günümüzde bu oran %2-5 arasında değişmektedir. 

Ancak obezite cerrahisi geçiren hasta sayısının giderek çok yüksek rakamlara ulaşması, fazla sayıda hastanın da revizyon işlemlerine gereksinimine neden olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Obezite cerrahisi geçiren bir hastada revizyon, kilo ile ilgili veya komplikasyonlar için gerekebilir. Obezite cerrahisi sonrası iki farklı kilo sorunu yaşanır; bunlardan ilki o hasta için uygulanan cerrahi işleme göre hedeflenen kilo vermedeki başarısızlık, diğeri hedeflenen kilodan çok fazla kilo verme durumudur. Bunun dışında obezite cerrahisine bağlı aşağıdaki komplikasyonlarda revizyon gerekebilir. Bu komplikasyonlar; gastrik bypass sonrası marjinal ülser veya fistül, gastrik bant veya sleeve gastrektomi sonrası kalıcı tekrarlayan kusmalar, duodenal switch sonrası protein malnütrisyonu ve sleeve gastrektomi sonrası ağır reflü hastalığı. Hastalara revizyon cerrahisi öncesi kan çalışması, radyolojik tetkikler ve endoskopi uygulanmalıdır. Ayrıca ameliyat öncesi vitamin veya besin eksiklikleri için tedavi gerekebilir.

Düzeltme ameliyatları ilk kilo kaybı ameliyatlarından daha kompleks işlemlerdir. Cerrah deneyimi revizyonel hasta sonuçlarını etkileyen önemli bir faktördür. Aşırı kilo kaybı için gerçekleştirilen bu ameliyatlar en yüksek riske sahip iken, yetersiz kilo kaybı için gerçekleştirilen revizyonlar daha az risk taşımaktadır. Revizyonel cerrahi için robotik teknoloji kullanımı cerraha uygulayacağı kompleks prosedürü kolaylaştırmada yardımcıdır. Son zamanlarda yayınlanan robotik revizyonlara ait hasta sonuçları dikkat çekicidir.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı