Skip to content
Şeker Ameliyatı (Tip2)

ŞEKER HASTALIĞI VE OBEZİTEDEN KURTULUN!

Şeker hastalığı hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, genetik faktörler gibi durumların neden olduğu bir hastalıktır.

Tip1 diyabet hastalarında insülin üretimi yokken, Tip 2 diyabet hastaları insülin üretir ama birçok nedenden dolayı ürettikleri insülini kullanamaz. Bu yüzden hastaların kan şekeri yüksek seyreder. Yüksel”en kan şekeri başlangıçta damarlarda daha sonra da organlarda hasara neden olur.

Klasik tedavi hastalığın sonucunu düzeltmeye çalışır. Klasik tedavinin tüm amacı kan şekerinin düşürülmesine yöneliktir. Halbuki kan şekeri yüksekliği bu hastalığın nedeni değil sonucudur.

Metabolik Cerrahi ise hastalığın nedenini tedavi eder. Hastalığın nedenini ortadan kaldırınca hastalığın sonucu olan kan şekeri yüksekliği de kendiliğinden ortadan kalkar.

Metabolik Cerrahi tedavi için vücudunuzun kendi ürettiği insülini kullanır. Pankreasında hala insülin üretimi olan ve insülin depoları yeterli dolulukta olan tip2 diyabet hastalarında sorun genelde trafik problemidir.

Bu problemi gidermek için ince bağırsaklarda bir yer değişikliği, hastaların kendi üretimi olan insülini kullanabilmelerini sağlar. Yapılan işlem trafik problemini çözmek için yapılan bir kavşak düzenlemesine benzetilebilir. Hastalar bu sayede insülin ve haplara veda eder. Aynı zamanda diyabetin beraberinde getirdiği hastalıklardan da kurtulurlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Tip 2 diyabetin cerrahi yöntemlerden başka kalıcı bir çözümü yoktur. Her Gün belirli zamanlarda yapılan insülin iğneleri kişilerin yaşam konforunu düşürmektedir. Bu noktada şeker ameliyatları oldukça etkilidir. Şeker ameliyatı sayesinde kişiler hem diyabetten hemde obeziteden kurtulmaktadır. 

Şeker ameliyatı ortalama 1,5 saat sürmektedir. Operasyonun süresi anesteziye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Şeker ameliyatları 18 ile 65 yaş arasındaki bireylere uygulanmaktadır. 

Şeker ameliyatından sonra kilo verimi ilk aylarda çok hızlı olmaktadır, hastalar 1. yıla yaklaştıklarında kilo verimi yavaşlamaktadır. Bu süreç içerisinde kilo veriminde ara ara durmalar yaşanabilir. Böyle zamanlarda hastanın diyetisyeni ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Bu süreçte spor kilo vermeye ve kas kütlesinin korunmasına çok yardımcı olur. Ayrıca şeker ameliyatından sonraki süreç kişinin beslenmeyi öğrenmesi açısından çok önemlidir. Bu süreçte doğru beslenmeyi öğrenen hastalar ilerleyen dönemlerde tekrar kilo problemi yaşamamaktadır.

Şeker ameliyatından sonra işe dönme süreniz yaptığınız işe göre değişmektedir. Masa başında çalışan hastalarımız taburcu olduktan sonra ertesi gün işe dönebilirken, ağır işlerde çalışan hastalar taburcu olduktan 5 gün sonra işlerinin başlarına dönebilmektedir.

Hamilelikte anne karnında bebeğin beslenmesi ve annenin sağlığı için yeterli beslenme çok önemlidir. Şeker ameliyatından sonra alınan besin sınırlanacağı için vitamin mineral eksiklikleri görülebilir. Bu süreç anneyi de bebeği de olumsuz etkileyeceği için ameliyattan 1 sene sonra hamile kalınması uygundur. 

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı