Skip to content
Tüp Mide Ameliyatı

Nedir ve Nasıl Yapılıyor?

Tüp mide ameliyatı; 40 ile 60 dakika süren, midenin %75-80’inin çıkarılarak tüp şekline getirildiği bir operasyondur. Bu ameliyat, genel anestezi altında laparoskopik (kapalı) yöntemle uygulanır. Karın boşluğunda 4-5 adet 0,5 cm ve 1 cm’lik delikler vasıtası ile gerçekleştirilir.

Midenin büyük bir kısmı alındığı için mide hacmi küçülür. Daha az miktardaki besinle doygunluk hissi oluşur.

Amaç bir seferde yenebilecek gıda miktarını azaltmaktır, ancak sindirim sisteminin doğal akışına emilimi azaltacak şekilde herhangi bir müdahale yapılmamaktadır.

Tüp mide ameliyatı, laparoskopik olarak gerçekleştirilir ve yarım santimetrelik 5-6 adet kesi açılır. Ameliyat uygulaması bu küçük kesilerden meydana getirilir. Midenin geniş olan kısmı kesilerek mide % 80 oranında küçültülerek mideye bir muz şekli verilir.

Tüp mide ameliyatında midenin içine küçük bir tüp yerleştirildiği için midenin inceliğinin korunması sağlanmış olur. Operasyonun laparoskopik olarak gerçekleştirilmiş olması, ameliyat izi ya da yarası kalma riskini azaltır ve ameliyat sonrasında hasta daha az ağrı, acı hisseder, iyileşme süresi de kısalır.

Ayrıca dikiş esnasında mide özel bir sıvı ile şişirilip kaçak olup olmadığı kontrol edildiği için, klasik ameliyatlarda sıklıkla karşılaşılan dikişler arasındaki kaçaklar tüp mide ameliyatında daha nadir görülür.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu ameliyat için en etken madde vücut kitle indexi 35 veya üzeri olmasıdır. Herhangi bir kalp ve solunum rahatsızlığınızın olmaması gerekmektedir. Ameliyat adaylarının uygunluğu için mini bir check-up yapılır. Ameliyat öncesinde bariatrik diyetisyen kontrolü yapılır. Kan değerleri(hemogram), solunum fonksiyon testi vb. işlemler uygulanır ve sonuçlara bakılarak ameliyata karar verilir.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ameliyattan sonra sağlıklı beslenen ve düzenli egzersizlerini yapan hastalarda 1 yıl içerisinde %65-80 oranında kilo kaybı sağlanabilir.

Ameliyattan sonra ortalama olarak 10 gün evde istirahat öneriyoruz. Masa başı çalışmalarına yaklaşık 10 gün sonra başlayabilirsiniz. Fiziksel aktivite gerektiren işlerde ise 2-3 hafta sonra başlayabilirsiniz.

Ameliyattan 1 ay sonra her türlü ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak ağrı kesicileri dikkatli kullanmanız önerilmektedir. Mümkün olduğunca asprin, apranax türü ilaçları tercih etmeyin. Beraberinde mide ilacı ve bol suyla tüketmeniz önerilmektedir.

Aslında fırsatı yakalamışken bırakmanızı öneririz, bırakamayan kişiler ise ameliyat sonrasında ilk 1 ay sigara içimi ve ilk 6 ay alkol tüketimi önerilmemektedir.

Hızlı kilo veriminden dolayı özellikle bayanlarda ciltte sarkma görülmektedir. Kilo verme sürecinizde düzenli ve vücut şekillendirici sporlar yaparsanız, cildinizde sarkma sorununu en aza indirgersiniz.

Öncesi - Sonrası

Doktorumuz Bilgilendiriyor

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı