Skip to content
Yüz Estetiği

 

Günümüzde tıp dünyasının ulaştığı deneyim, bilgi ve teknoloji sayesinde yaşlanma öyküsünü dönüştürme şansına sahip olduğumuz bir gerçektir.

Söz konusu estetik operasyonlardan biri ya da birkaçı tercih edilebilmektedir. Yüz estetiği operasyonları, hastanın cildi, yaşı, kemik yapısı, kulak şekli vb. özellikleri belirleyici rol oynar. Yüz estetiği yaptırmak isteyen hastaların arzuladığı değişimi doktorlarının vereceği tavsiye ve bilgileri dikkate alarak değerlendirmesi ve estetik operasyonun birlikte planlamaları çok çok önemlidir.

“Başarılı bir yüz estetiği, doğal görünüme en yakın olan olduğu unutulmamalıdır.”

Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen gıdı bölgesinde kırışıklık ve sarkmalar kişiyi olduğundan yaşlı gösterir ve görsel olarak rahatsız eder. Kilodan yaşanan ani değişimler ve kalıtsal özellikler de erken yaşlarda kırışıklık ve sarkmalara neden olabilmektedir. Boyun gıdığı germe genellikle yüzün diğer bölgeleri ile kombine edilen estetik bir uygulamadır. Genellikle yüz germe ve çene estetiği ile birlikte bir bütün olarak ele alınır.

Yüz Germe Operasyonu Nedir?

Yüz germe operasyonu yüzdeki kırışıklı, deri sarkmalarının yarattığı kötü görüntüyü ortadan kaldırmayı amaçlar. Yüz germe operasyonu genellikle çene, burun, göz çevresindeki problemlerle ele alınmalıdır. Bu nedenle çok ciddi bir planlama yapmayı gerektirir. Yüz gerdirme dışarıdan en çabuk fark edilen olan estetik müdahaleler olduğu için tecrübeli bir ekip tarafından yapılması çok önemlidir.

Yüz estetiği operasyonları genel anestezi altında yapılan operasyonlardır. Yüz estetiği operasyonlarında hastanın cildi, yaşı, kemik yapısı, kulak şekli vb. özellikleri belirleyici rol oynar.

Ameliyatsız Yüz Estetiği Uygulamaları

Ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarında “botoks, dolgular, lazerler, peeling, mezoterapi, cilt bakımı, gençlik aşısı, dermabrazyon, dermapen, altın iğne radyo frekans tedavisi ve birçok uygulama” cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilmektedir. Cerrahi bir operasyon geçirmek istemeyen kişilerin sıkça tercihi haline gelen bu uygulamalar kısa bir süre içerisinde konforlu bir şekilde yapılabilir. Son zamanlarda ameliyatsız uygulamalar ve medikal işlemler gelişen teknolojisi sayesinde artmaktadır. Bu durumda tedavi seçeneklerinde artış sağlamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatında sadece yüz bölgesi değil, aynı zamanda yüz ve boyun derisindeki sarkıklık ve hatta varsa çene altındaki yağlanma yok edilerek, bütün yüze yenilenme ve canlanma planlaması dahilinde yapılabilir.

• Yüzünde sarkmalar
• Ağız kenarında kırışıklar, 
• Yüz yağ dokusu hacminde azalma 
• Estetik dışı gerdan oluşumu 
• Çene gıdı derisinde sarkma 
• Tüm yüz bölgesindeki bu form kaybı sebebiyle özgüven sorunu yaşayanlar

Yüz germe ameliyatı da diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi bireysel karar verilmesi gereken durumlardır. Bir başkasının baskısıyla veya isteğiyle yaptıracağınız yüz germe operasyonu sağlıklı geri dönüşler almanızı zorlaştıracaktır.

Geleneksel yüz germe ameliyatlarında kesi genellikle hemen alın saç çizgisi içine yapılır ve kesi kulak çevresine kadar devam edilip, alt kafa derisinde sona erer. Yağ dokusu, çene altı, yüz ve boyun kısımlarında düzenlenir, fazlalıklar kaldırılır ve yeniden konumlandırılır. Çene altına bir kesi atılarak, yaşlanan ve sarkan boyun yeniden düzenlenir. Kulak çevresi, göz kapakları, üst dudak bölgesi tekrar konumlandırılma için ufak kesiler atılarak şekillendirilir. Kesilerin kapatılmasında son derece titizlikle estetik işlemler yapılır, kesiler saç çizgisi içine ve doğal kulak hattının içine gizlenerek kapatılır.

Her ne kadar yüz germe ameliyatı karmaşık ve hassas bir işlem olsa da çoğu hasta iyileşme sürecinde sadece ufak tefek rahatsızlıklar bildirir. Öncelikle yüz germe ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir. Şişliklerin ve morlukların kaybolması bazı bireylerde biraz daha uzun zaman alabilse de çoğu kişi yaklaşık iki hafta içinde kapatıcı bir makyaj ile işine dönebilir. Çoğu yüz gençleştirme cerrahı hastalarına ilk iki hafta yorucu aktivitelerden kaçınmasını önermektedir. Yara izlerinin ortaya çıkışını en aza indirmek için hastalar iyileşme sırasında güneşe maruziyeti sınırlandırmalı ve dışarıda oldukları tüm zamanlarda güneş koruyucu kremler ile tüm yüzü korumalıdır.

Botoks; “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

Oldukça kısa süren botoks işlemi, kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak için, terlemeyi önlemek için kullanılabilir. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi önerilir ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılmaması gerekmektedir. Botoksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen görülür.

Yaşlanma ile birlikte cilt altı yağ tabakası ve cildin hyalüronik asit, elastik ve kollajen lifler gibi bazı yapısal elemanlarında azalmalar, bunun sonucunda da kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Dolgular, işte bu kırışıklık, sarkma, izleri gidermek, bazen de dokuya şekil veya hacim vermek için cilt altına enjekte edilen geçici, yarı kalıcı veya kalıcı maddelerdir.

Dolgu maddeleri, kırışıklık hattına, şekil verilmek istenen ve doktorunuz tarafından uygun görülen bölgeye, ince bir iğne veya ucu künt kanüller yardımıyla küçük miktarlarda enjekte edilir. Dolgu enjeksiyonu yaklaşık 20- 30 dakika sürmektedir. Sonucu hemen fark edilir.

Gençlik aşısı zamanın etkisiyle deride oluşan ince kırışıklıkların, deformitelerin, sarkmaların tedavisinde kullanılan bir mezoterapi yöntemidir. Deride su tutan bir molekül olan hyaluronik asit içerdiği için nem aşısı olarak da bilinir. Hyaluronik asit ile birlikte çeşitli aminoasitler, peptidler ve vitaminleri de içerir.

Kişiye özel olarak tasarlanmış 25 adet mikroiğnenin olduğu bir başlıkla cildin 0,5 mm ile 3,5 mm derinliğine kadar inebilen ve radyofrekans enerjisi verebilen bir sistemdir. Cilt ve cilt altında kontrollü hasar oluşturup  kollagen liflerini uyararak epidermis(cildin yüzeyel tabakası) ve dermisteki(cildin derin tabakası) hedef bölgeleri eş zamanlı tedavi edebilir.

Mezoterapi dünya genelinde cilt yenileme, anti-aging, bölgesel zayıflama, selülit, çatlaklar, lekeler, yara izleri, saç tedavisi, akut ve kronik ağrı, spor yaralanmaları, çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyararak etkisini gösterir. Bu şekilde o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.

Biz Sizi Arayalım!

 

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı