Skip to content
Zirkonyum Porselen Kaplama

Zirkon dişler, bugüne dek diş estetiğinde ulaşılan en kaliteli ürünlerden biridir. Sağlamlığı, doku ile uyumu ve doğal görüntüsü ile diş estetiğinin vazgeçilmez ögesidir.  Estetik diş hekimliği gelişen teknoloji, geliştirilen tedavi biçimleri ile artık alt yapılı porselen terk edilmeye başlamıştır.  Diş estetiğinde artık aranan faktörler oldukça çoktur. Yapılan diş tek amaca hizmet etmez. Bu faktörler, biyolojik uyum, doğal diş görünümü, estetik ve mekanik direnç gibi etkenlerdir. Saydığımız bu etkenler zirkonyumda mevcuttur. Alt yapısında metal değil, zirkonyum kullanılır.

Zirkonyum, beyaz bir alaşımdır.  Zirkonyum alt yapılı porselenler, ön dişlerde dahi oldukça doğal durur ancak yalnızca estetik avantajı yoktur, oldukça sağlamdır. Bu sebeple diş hekimlerinin tercihi zirkonyum kaplamadır. Bu sayede kişinin hayat kalitesi artar. Kendi dişleri kadar doğal duran ve kendi dişlerinden daha da sağlam olan bu dişlerle hayata karşı yeni bir gülüş kazanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum, doğada bulunan bir maddedir. Doğadan çıkarılır, beyaz metal şeklinde geçer.

Beyazlatma gibi yöntemlerle istenilen sonuçların alınmadığı, şiddetli renk ve lekelenmelerde,

Dişleri önceden kesilmiş bireylere,

Ayrık dişleri birleştirmek için (diastema kapama),

Kişinin ağzından metal destekli köprü –kuron(kaplama) var ise,

Kırık dişlerin tamirinde,

Rengi ve yapısı bozulmuş olan eski dolguları tamir etmekte,

Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesi için ortodontik tedavi istemeyenlerde,

Dolgunun yapılamayacağı kadar fazla madde kaybı olan dişlerde

• Yalıtıcı özelliği vardır. Bu sayede sıcak- soğuk hassasiyetine sebep olmaz.

•  Zirkonyum ışığı geçirir. Bu sayede doğal diş yapısına oldukça yakındır. Estetik görüntü sağlar. Oldukça başarılı ve iyi çalışılmış metal destekli porselenler dahi mattır ve yapay durur. Ancak zirkonyumda böyle bir durum söz konusu değildir.

•  Metal destekli porselenler kuron –köprü mekanik şekilde dişe yapıştırılırlar. Zirkonyumda ise dişe tutunma, hem mekanik hem de kimyasal şekilde olur.  Bundan dolayı da tutuculukları metal destekli porselenlere göre oldukça fazladır.

•  Zirkonyumun alt yapısında metal yoktur. Bu sebeple de kuron – diş eti sırasında koyu renk bir çizginin olmasına sebep olmaz. Bu sayede estetik görüntü elde edilmiş olur.

 •Porselen yüzeyleri oldukça derece pürüzsüzdür. Bu sayede de sigara, kahve ve benzeri nedenlerden dolayı oluşan diş lekelenmeleri ve  diş taşı oluşumlarını oldukça azaltır.

 • Kahve, çay, sigara gibi sebepler dolayısıyla diş renk değiştirmez.

 • Ağızda tat bozukluğuna, dişeti sorunlarına ve ağız kokusuna sebep olmaz. Oldukça sağlıklıdır.

• Önceden uygulanmış olan metal destekli  porselen kuronlar sebebiyle dişetinde meydana gelen baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların işleme sokulmasıyla tamamen giderilir. Bu sayede de estetik ve doğal bir görüntü sağlanmış olur.

•  Diş eti çekildiği zaman, zirkonyum estetik görünümlerini muhafaza ederler. Metal destekli porselenler diş ile buluştukları alanda hoş olmayan bir görüntüye sebep olurlar.

•  Bazı kişilerin alt yapı olarak kullanılan metallere karşı alerjisi olabilir. Ancaj zirkonyum böyle bir alerji riskine sahip değildir.

• Zirkonyumlar vücudumuzla oldukça kusursuz bir uyum sağlar. Bu sebeple de diş ve diş eti hastalıklarına çok yatkın kişiler bile kullanabilir. Diş eti ile son derece uyumludur. Ağız hijyeni ihmal edilmediği sürece tek başına diş eti sorunlara yol açmaz.

Zirkonyum porselenler, dişin kendi rengidedir. Bu sayede kişinin etrafındakiler dahi bunu fark edemez.

Zirkonyum kaplamalar dişetinde herhangi bir alerjiye yol açmaz.

Dişetinde herhangi bir renk değişimine yol açmaz.

Yüksek dirençlidirler. Bu sayede ön ve arka taraftaki dişlerde herhangi bir besin kolayca ısırılabilir.

Alttaki dişin rengini maskeleyebilme özelliği vardır. Bu sebeple ileri derecede renklenmiş dişlerde dahi kusursuz sonuçlar sağlanır.

Kişinin ağzında tat alma duyusunu bozmaz. Dişeti sorunlarına sebep olmaz ve çıkma-fırlama zorunları kesinlikle yoktur.

Estetik diş hekimliği branşında, ön ve arka dişlerde ve diş boşluklarında oldukça etkin bir kullanım alanına sahip olan zirkonyum kaplamalar, estetik ve doğallığın sağlamlıkla buluştuğu çok kaliteli bir uygulamadır.

İçeriği metal olmadığı için bir tat değişikliği yapması ya da kokuya sebebiyet vermesi mümkün değildir.

Kontroller düzenli olarak yaptırıldığında çok uzun yıllar kullanılabilir. Şu kadar süre ile kullanılabilir diye bir süresi yoktur. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ile diş yapısında değişiklikler gözlemlenir. Zirkonyum kaplama yapılan dişlerde değişiklikler olmaz.

Neden Medi Global Tour?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, isteklerinizi anlayıp hayatlarınıza dokunuyoruz.
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz.

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar.
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız.
Sadece bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanırız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın en kısa sürede size geri dönüş sağlayalım.

Bilgi ve Randevu Hattı